Blog chmura tagów
Pachołki ostrzegawcze - jakie wybrać?
Pachołki ostrzegawcze - jakie wybrać?

Pachołki ostrzegawcze - jakie wybrać?

Ogromna różnorodność dostępnych na rynku pachołków drogowych sprawia, że nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotne mogą okazać się niektóre aspekty zarówno pod względem spełnienia pewnych norm kupując pachołki do firmy czy też z uwagi na wymogi drogowe czy też prawne. Czasami, po prostu, wolimy wybrać sprzęt nieco większy czy też cięższy, dzięki czemu jego stabilność jest poprawiona. 

Jak jednak wybrać prawidłowo? Jakie pachołki ostrzegawcze drogowe okażą się najwłaściwsze? I czy jest możliwość wskazania produktu uniwersalnego i najlepszego pod każdym względem? Sprawa nie jest jednak prosta z uwagi na inne oczekiwania i wymogi, ale też i inny budżet. Istnieje wiele różnych czynników, które ostatecznie definiują czy mamy do czynienia z produktem dobrym czy też nie.

Dlatego w poniższym poradniku opiszemy które pachołki drogowe są najlepsze i w jaki sposób upewnić się, że podejmiemy decyzję mając przy tym na względzie zarówno budżet, jak i określone wymagania czy też nasze własne oczekiwania. Dlatego w poniższym poradniku omówione zostały takie kwestie jak rozmiar - zarówno wysokość jak i szerokość pachołków - materiał wykonania, waga, a także typ podstawy czy też oznakowanie.

 

pachołki ostrzegawcze 

 

Odblaskowe pachołki ostrzegawcze - czym są i o czym informują?

Przed podjęciem decyzji odnośnie konkretnego przedmiotu, musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego do jakich zadań zazwyczaj wykorzystywane są czy to pachołki odblaskowe czy też te niemalowane - bez odpowiednich pasów. Otóż zazwyczaj głównym zadaniem tego rodzaju zabezpieczenia drogowego jest właśnie wytyczenie krawędzi jezdni i przejazdu, który na danym odcinku jest bezpieczny. 

Warto zauważyć, że nierzadko zdarza się, że pachołki drogowe stosowane są nie tylko w celu zabezpieczenia drogi, ale też do wytyczenia nowego układu toru czy też do przygotowania specjalnego ćwiczenia uczęszczając na naukę jazdy. Pachołki ostrzegawcze wykorzystywane są jednak przede wszystkim na drogach - w zależności od jakości wykonania są to drogi począwszy od lokalnych, poprzez wojewódzkie i krajowe, ale też skończywszy na drogach ekspresowych czy autostradach.

Pachołki ostrzegawcze drogowe mają natomiast jedno zadanie, a mianowicie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego poprzez odpowiednie i jasne zakomunikowanie obecnej sytuacji na trasie - czy to spowodowane robotami drogowymi, wypadkiem czy też z uwagi na inną sytuację wymuszającą zmianę logistyki. 

 

pachołki odblaskowe 

 

Rodzaje i zastosowania pachołków drogowych

Pachołki mają przede wszystkim informować - bardzo często o niebezpieczeństwie, ale niekiedy też dają nam znać o nieco zmienionym sposobie kierowania ruchem. Jednakże, bardzo ważne jest też zrozumienie, że nie każda opcja będzie nadawała się idealnie do każdej sytuacji. Dobrym przykładem mogą być tutaj niewielkie pachołki odblaskowe, które pomimo atrakcyjnej ceny nijak się sprawdzą na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie wyższa prędkość wymaga też znacznie lepszego zabezpieczenia.

Dlatego w zależności od miejsca zastosowania pachołków drogowych należy uwzględnić ich rozmiar. Niewielkie pachołki odblaskowe będą rozwiązaniem idealnym w miejscach, gdzie średnia prędkość pojazdów nie jest wysoka. W ten sposób będą one łatwiejsze w dostrzeżeniu - nawet ze stosunkowo dużej odległości. Wtedy wykorzystamy produkty o wysokości 30 lub 50 cm. Natomiast większe, czyli o wysokości powyżej 50 centymetrów (najczęściej dostępne są pachołki 75 i 100 cm) będą idealne do tras o większej przepustowości i szybszej średniej prędkości. 

Ponadto warto pamiętać, że pachołki dzielimy też ze względu na materiał wykonania. W głównej mierze wpływa on na to czy produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy też nie. Najczęściej producenci stosują dwa materiały, mianowicie polietylen bądź polichlorek winylu. Te pierwsze są znacznie tańsze i, o dziwo, twardsze. Jednakże, w tym przypadku nie jest to zaleta. Z uwagi na brak tak wysokiej elastyczności, przy najechaniu przez samochód ulegają one uszkodzeniu.

Pachołki wyprodukowane z polichlorku winylu są natomiast o wiele bardziej elastyczne i po najechaniu na nie przez pojazd, wyginają się. Potem wracają do pierwotnej pozycji. To natomiast oznacza, że przypadkowe najechanie przez pojazd nie tylko chroni pachołki przed uszkodzeniem, ale przy tym nie ryzykujemy uszkodzenia samego auta. To bez wątpienia zaleta w przypadku stosowania pachołków na własny użytek - czy to na placu manewrowym, we własnym komisie samochodowym czy po prostu na parkingu lub w innej lokacji. 

Kolejnym istotnym elementem przy wyborze idealnego produktu jest waga. I choć lżejsze pachołki wydają się wygodne w transporcie i w rozstawaniu, to niestety nie są tak stabilne jak rozwiązania cięższe. Nie oznacza to jednak, że w każdym razie ciężkie pachołki będą lepszym rozwiązaniem. Na drogach lokalnych, wewnętrznych czy też osiedlowych dobrze się sprawdzą pachołki lżejsze, bo niższa prędkość poruszających się pojazdów sprawia, że takie pachołki nie będą narażone na zmiecenie przez podmuch wiatru. Inaczej ma się sprawa na drogach szybkiego ruchu czy w ogóle na lotniskach, gdzie najcięższe (i przy okazji najwyższe) pachołki będą znacznie lepszym wyborem.

 

Pachołki drogowe 

 

Zabezpieczenie robót - pachołki drogowe

Jednym z najważniejszych zadań pachołków drogowych jest po prostu zabezpieczenie danego obszaru, na którym odbywają się roboty drogowe, prace konserwacyjne czy też gdzie doszło do wypadku i należy wytyczyć bezpieczny kawałek miejsca do ułatwienia pracy służbom. Jednakże, aby takie zabezpieczenie było prawidłowe, należy wyposażyć się w pachołki o odpowiednim oznaczeniu.

A tych jest całkiem sporo. Najtańsze pachołki są niemalowane i nie mają one na sobie białych pasów. Z uwagi na brak malowania, taki wariant nie jest polecany do zabezpieczenia dróg przede wszystkim z powodu kiepskiej widoczności. Jednakże, użytek wewnętrzny czy sportowy już jak najbardziej zalecany dla takich pachołków.

Kolejnym sposobem oznakowania tych przedmiotów jest biała farba i malowane pasy. Znacznie lepsza widoczność na drodze sprawia, że pachołki te idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie znajdziemy sztuczne oświetlenie lub też tam gdzie chcemy zabezpieczyć drogę w ciągu dnia. 

Innym wyborem, nieco droższym ale też znacznie lepszym pod względem widoczności, jest pachołek wykorzystujący folię I generacji. Tego typu produkty oklejone są odblaskową folią, dzięki czemu znacznie lepiej odbija się od nich światło. A to przecież poprawia widoczność na drodze. Ten typ zabezpieczenia drogowego bardzo często wykorzystywany jest więc w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia nocą, ale też i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ponadto, miejsca o ograniczonej widoczności, jak na przykład tunele, powinny być zabezpieczane przy użyciu tego typu pachołka.

Najdroższym i najlepiej widocznym typem rozwiązania jest pachołek z folią II generacji. To specjalne zabezpieczenie dba o najwyższy poziom odbicia światła, a więc i doskonałą widoczność pachołków - nawet w przypadku bardzo dużych odległości od zabezpieczonego miejsca. Idealnie sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach pogodowych, ale też i nocą na trasach ekspresowych. Musimy jednak pamiętać, że ich znacznie wyższa cena sprawia, że to opcja polecana wyłącznie wtedy, kiedy zależy nam na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. 

 

Teraz wiesz jakie pachołki drogowe wybrać!

Opcje odblaskowe, niemalowane, ale też i specjalnie oznaczone za pomocą folii - czy to I czy II generacji. Dostępnych rodzajów pachołków jest bardzo dużo, a to tylko kwestia oznakowania. O zawrót głowy mogą przyprawić nas też kwestie związane z samym wykonaniem. Bo przecież waga, rozmiar, a także wysokość czy po prostu materiał wykonania pachołka nie będzie obojętny.

Jeśli jednak uwzględnimy wszystkie wyżej wspomniane kryteria i podejmiemy decyzję w oparciu o własne wymagania i oczekiwania, to bez wątpienia znajdziemy najlepsze pachołki ostrzegawcze, jakie w danym momencie i w danej sytuacji są nam potrzebne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl