Blog kategorie
Blog chmura tagów
Defibrylatory AED – JAKI WYBRAĆ?
Defibrylatory AED – JAKI WYBRAĆ?

 

Defibrylatory AED – Jaki wybrać i czym się kierować? Porady 

Pierwsza pomoc to w wielu przypadkach jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Bardzo często jednak obywatele nie posiadają nawet podstawowego przeszkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. A nawet jeśli mają, to jakość ratunku pozostawia wiele do życzenia. Aby więc pomóc w ratowaniu ludzkiego życia, stworzono specjalne defibrylatory AED.

Urządzenia te mają za zadanie monitorować stan osoby poszkodowanej, a także dostarczać energię elektryczną w razie nagłego zatrzymania krążenia. Dodatkowo opcje umożliwiające monitorowanie i wiele innych dodatkowych funkcjonalności sprawia, że sprzęt ten działa nie tylko jako idealny sposób na przeprowadzenie poprawnej defibrylacji. To także świetne wsparcie podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej. 

Niemniej jednak wybór idealnego urządzenia nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby nam się wydawać. Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje wiele czynników, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania urządzeń tego typu. Dodatkowo pamiętajmy o specyfikacji i parametrach technicznych. Aby pomóc w znalezieniu produktu idealnego, stworzyliśmy artykuł, w którym omawiamy najważniejsze właściwości urządzeń i dzielimy się poradami zakupowymi dla każdego, kto jest zainteresowany zakupem właściwego produktu. 

 

Od czego należy zacząć poszukiwania? Określ wymagania dotyczące użytkowania

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas wyboru idealnie dostosowanego do potrzeb defibrylatora AED jest zastosowanie danego sprzętu. Czy wybrany przez nas defibrylator będzie wykorzystywany przez laików czy może przez profesjonalistów? W gruncie rzeczy jest to kluczowa sprawa, gdyż inny sprzęt rekomendowany jest osobom bez żadnej wprawy, a inny dla osób po przeszkoleniu medycznym.

 

Dla laików

Użytkownicy, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z AED czy nawet tacy, którzy nie wykonywali wcześniej RKO poza szkołą czy salą szkoleniową BHP bez wątpienia wymagają urządzenia, które będzie jak najprostsze w użytkowaniu. A to oznacza prosty, szybki w ustawieniach sprzęt, który dodatkowo nie posiada zbyt dużo funkcji. Bo te mogłyby jeszcze spowodować zmieszanie. 

Najlepiej wybierać więc propozycje, które krok po kroku przeprowadzają operatora przez każdy proces ratowniczy - nawet jeśli wiąże się to z bardzo dokładnymi instrukcjami rzeczy pozornie prostych i niewymagających. 

Dla profesjonalistów

Osoby po przeszkoleniu bądź też pracujące jako ratownicy znacznie lepiej skorzystają z możliwości, jakie oferują im bardziej zaawansowane urządzenia ratownicze. Oprócz dodatkowych funkcji, takie defibrylatory są też w stanie znacznie skuteczniej i szybciej pomóc, a także odczytać większą ilość danych. Co więcej, te informacje będą znacznie lepiej zinterpretowane niż w przypadku laika.

Personel medyczny może też cieszyć się z produktu gwarantującego dodatkowe funkcje i ustawienia. To wszystko sprawi, że szansa na uratowanie komuś życia będzie znacznie większa. Dodatkowo profesjonaliści znacznie bardziej docenią produkty, które nie muszą prowadzić za rączkę, gdyż podstawową wiedzę z ratunku mają bez wątpienia opanowaną.

 

Teraz czas na typy defibrylatorów AED

Defibrylatory AED dzielą się przede wszystkim na półautomatyczne i te w pełni automatyczne. Pierwsza grupa będzie, oczywiście, tańsza z uwagi na nieco większą ilość zadań, jaka będzie stać po stronie użytkownika. Druga natomiast to opcja bardziej komfortowa, którą w szczególności docenią osoby mniej zaawansowane czy też wyspecjalizowane w pierwszej pomocy.

Główną różnicą między jedną i drugą grupą jest interwencja operatora. Pierwszy wariant wymaga naszego czynnego udziału, aby dostarczać energię elektryczną podczas defibrylacji. Natomiast w pełni zautomatyzowane urządzenia są znacznie bardziej intuicyjne i są w stanie dostarczać impulsy bez naszego zaangażowania. To bardzo ważna sprawa z uwagi na to, że w momencie wykrycia potrzeby defibrylacji, automatycznie do tego zadania przejdą. 

Innymi słowy, dodatkowy koszt związany z zakupem w pełni automatycznego defibrylatora AED będzie idealnym wyborem dla laików i osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia o pierwszej pomocy. To dodatkowy komfort i pewność, że defibrylacja przebiegnie w odpowiednim momencie. Natomiast półautomatyczne urządzenia będą lepsze w momencie, kiedy urządzenie użytkowane jest przez osobę z większym doświadczeniem i wiedzą. 

 

Następne kryteria warte rozważenia to waga i rozmiar

Urządzenie oferujące kompaktowy rozmiar i niską wagę jest sprawą kluczową. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że te defibrylatory muszą być mobilne z uwagi na charakterystykę ich użytkowania. Dlatego same w sobie muszą być łatwe do przenoszenia. Nierzadko zdarza się więc, że urządzenia są pakowane w specjalnych walizkach. Znacznie ułatwia to transport i gwarantuje łatwość użycia w miejscach publicznych.

Ponadto miejmy też na względzie inne udogodnienia usprawniające transport czy mobilność. Mowa tutaj o specjalnych uchwytach czy też o innych akcesoriach umożliwiających łatwiejsze powieszenie albo stabilniejsze odstawienie zestawu.

Niska waga jest kluczowa z uwagi na wyższy komfort przenoszenia i pewność, że produkt nie będzie zbyt ciężki do przeniesienia dla żadnej osoby. Oczywiście warto też pamiętać, że niższa waga sprawi, że sprzęt można bez problemu przechowywać w każdym miejscu - nawet na delikatnych półkach.  

 

Certyfikacja, czyli potwierdzenie sprawności i niezawodności

Zarówno automatyczny defibrylator AED jak i półautomatyczny defibrylator AED powinien zostać wielokrotnie przebadany i poddany różnorakim testom przez specjalistyczne placówki zajmujące się weryfikacją sprzętów medycznych. Dopiero wtedy możemy mówić, że dane urządzenie sprawdzi się w naszych rękach. Otóż przede wszystkim chodzi o to, że certyfikowany defibrylator AED został sprawdzony i zweryfikowany przez medyczne placówki, a to potwierdza ich sprawność działania.

Same certyfikaty to nie wszystko, bo warto sprawdzić też normy i standardy, jakie urządzenie spełnia i czy zgadzają się one ze specyfikacją, jaką należy spełnić w celu umożliwienia stosowania produktu w celach medycznych. Dopiero gdy interesujący nas defibrylator spełniać będzie wszystkie standardy jakości - zarówno te lokalne jak i międzynarodowe - będziemy mogli myśleć nad jego wyborem. 

 

Baterie są najważniejsze? Co nieco o akcesoriach

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale elektrody i akcesoria do defibrylatora AED to niezwykle istotna sprawa. Otóż czasami zdarza się, że do danego zestawu nie ma dostarczanych elektrod czy też baterii, a bez nich użytkowanie sprzętu jest niemożliwe. Dlatego właśnie zawsze patrzymy na akcesoria, jakie dany produkt nam oferuje. Jeśli wyżej wspomnianych elementów akcesoryjnych nie ma w zestawie, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Ponadto pamiętajmy, że w przyszłości będziemy musieli wymieniać zarówno baterie, jak i elektrody. Dlatego lepiej zdecydować się na model, który ma uniwersalne elementy dodatkowe bądź też takie, które są łatwo dostępne w Internecie lub specjalistycznych sklepach BHP czy pierwszej pomocy.  

 

Podsumowanie - teraz wiesz czym należy się kierować szukając idealnego defibrylatora AED 

Choć niewątpliwie znalezienie opcji idealnej wydaje się trudne i czasochłonne, to po przejrzeniu kilku defibrylatorów zauważymy powtarzalność pewnych cech i właściwości. Jeśli weźmiemy pod uwagę te czynniki i porównamy je z kolejnymi produktami, będziemy w stanie bez najmniejszych problemów cieszyć się z urządzenia oferującego nam najwyższy komfort i pewność bezpieczeństwa.

Rzecz jasna wybranie defibrylatora łatwego w obsłudze, który dodatkowo ma wszelkie odpowiednie certyfikaty i spełnia normy czy standardy bezpieczeństwa to sprawa kluczowa. Dzięki temu wybrane sprzęt ratujący życie będzie znacznie pewniejszy i sytuacja, w której odmówi posłuszeństwa, będzie mało prawdopodobna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl