
Co to jest AED i jak działa?
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z istoty zdrowia i naszego bezpieczeństwa. Dodatkowo firmy i organizacje coraz bardziej dbają o nasze życie. W ten sposób nierzadko w wielu placówkach pojawiają się specjalne urządzenia, których zadaniem jest wsparcie osoby ratującej poszkodowaną przed śmiercią. Takim właśnie rozwiązaniem jest AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny.
Czym jednak dokładnie jest AED? W jaki sposób on działa i czy każdy użytkownik może z niego korzystać? Nie wszyscy wiedzą jak z takiego urządzenia korzystać i gdzie w ogóle można go znaleźć. Dlatego w przypadku sytuacji zagrożenia życia użytkownik, który nie jest zapoznany z tą technologią, nie byłby po prostu w stanie pomóc poszkodowanej osobie.
Aby więc rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tymi urządzeniami ratującymi postanowiliśmy przygotować krótki opis urządzenia, a także omówić jego najistotniejsze funkcje, sposób działania, najczęstszą lokalizację i wiele innych kwestii związanych z prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniem produktu.
Czym jest AED?
Z angielskiego Automated External Defibrillator, urządzenia te charakteryzują się stosunkowo rozbudowanymi opcjami medycznymi gwarantującymi zaawansowaną pomoc z zakresu ratowania życia w przypadku problemów z oddychaniem czy też nagłym zatrzymaniem krążenia. Propozycja ta cechuje się bardzo dużą funkcjonalnością, co nieraz okazało się niezwykle istotną zaletą defibrylatora tego typu.
Przede wszystkim produkt ma za zadanie sprawdzić różnorakie funkcje życiowe człowieka, a także analizować jego zdrowie. Najistotniejszymi funkcjami jest, rzecz jasna, monitorowanie rytmu serca. Jeśli jest on nieprawidłowy czy też zanika, wtedy AED działa jak defibrylator. Może on pracować w formie półautomatycznego urządzenia. Dostępny jest też nieco droższy wariant w pełni automatyczny, gdzie dostarczanie energii elektrycznej do serca, a więc wykonywanie defibrylacji, przebiega w sposób całkowicie zautomatyzowany.
Konstrukcyjnie większość zewnętrznych defibrylatorów automatycznych dostępnych obecnie na rynku jest podobna do siebie. Są to okrągłe bądź kwadratowe urządzenia o rozmiarze walizki. Sprzęty te wyposażone są w wyświetlacze i, w zależności od stopnia zaawansowania i funkcjonalności, gwarantują różnorodne dodatki i funkcje, a także informacje. Wielkość ekranu, czytelność i ogólna jakość wyświetlanych danych zależna jest w dużej mierze od danego defibrylatora AED.
W jaki sposób działa AED?
Choć wiele osób zastanawia się jak działa AED, to tak naprawdę użytkowanie tego sprzętu nie powinno przysporzyć większych problemów niemal nikomu. Warto jednak odnotować, że obsługiwanie produktu pierwszy raz może okazać się nieco przytłaczające z uwagi na fakt, że na pierwszy rzut oka ilość informacji, a także zadań stojących po stronie użytkownika ratującego życie osobie poszkodowanej jest całkiem sporo.
Niemniej jednak ostatecznie obsługa produktu jest prosta i nie wymaga od nas specjalistycznych informacji czy też zaliczonych kursów lub szkoleń. Produkt jest intuicyjny i specjalistyczna wiedza medyczna nie jest wcale potrzebna - wystarczy podstawowa wiedza na temat biologii człowieka, którą zyskaliśmy w klasie podstawowej. Sprzęt włączamy, a po jego włączeniu przeprowadzany jest zazwyczaj autotest. Pozwala on sprawdzić czy urządzenie jest gotowe do użycia.
Następnie zadaniem użytkownika jest nałożenie elektrod na klatkę piersiową pacjenta. To one będą odpowiedzialne za przeprowadzenie analizy rytmu serca, a także zweryfikowanie pulsu i innych cennych informacji. Dopiero po zebraniu tych danych urządzenie podejmuje decyzje czy jest potrzebne dostarczenie energii elektrycznej, a więc wykonanie defibrylacji, czy też nie.
Jeśli zajdzie taka konieczność z uwagi na nagłe zatrzymanie krążenia, urządzenie AED ma za zadanie poinformować operatora przed dostarczeniem dawki energii. Wtedy należy odsunąć się na bezpieczną odległość i pod żadnym pozorem nie dotykać osoby poszkodowanej. Kolejne próby defibrylacji będą przeprowadzone po powtórnej analizie rytmu serca i innych danych zbieranych w czasie rzeczywistym przez sprzęt. Warto odnotować też, że urządzenia te wyposażone są w elektrody do AED przystosowane do osób dorosłych i dzieci.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa z AED może trwać całkiem długo. Wszystkie kluczowe dla prawidłowego przeprowadzenia akcji ratowania życia dane pojawiają się na ekranie. Co ciekawe, AED to też świetne rozwiązanie gwarantujące rzeczywistą kontrolę ucisków i wdechów, które robimy. W ten sposób mamy gwarancję, że nie zaszkodzimy pacjentowi.
Kto może korzystać z AED?
Najistotniejszą rzeczą związaną z użytkowaniem AED jest fakt, że jest to produkt dostępny dla każdego. Nie wymaga on żadnego specjalistycznego pozwolenia czy nawet ekspertyzy z użytkowania. Wielokrotnie urządzenia AED wykorzystywane są także przez osoby bez jakiejkolwiek wiedzy medycznej czy specjalistycznej z ratowania życia.
Głównym powodem obawy przed użytkowaniem tego typu narzędzi z pozoru specjalistycznych jest strach i obawa, że coś zepsujemy czy, co gorsza, przez wykorzystanie urządzenia zaszkodzimy poszkodowanego. Niemniej jednak należy pamiętać, że sama obsługa produktu jest banalnie prosta i nawet jeśli wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia ze sprzętem tego typu, to instrukcja pojawiająca się na ekranie urządzenia poinformuje nas krok po kroku co należy zrobić. Co ciekawe, instrukcje są dostępne zarówno w postaci wizualizacji jak i dźwięku.
Gdzie znajdziemy AED?
Ogólnie najczęściej spotykanym miejscem, w którym urządzenia AED się znajdują, to miejsca publicznie dostępne dla mieszkańców, gdzie zazwyczaj znajduje się wiele osób w tym samym czasie. Oznacza to, że obiektami w którym najczęściej znajdziemy AED są lotniska, stacje kolejowe, dworce, centra handlowe, hotele, a także urzędy i inne tego typu lokacje.
Co ciekawe, w Polsce jak i w niektórych innych krajach europejskich istnieje obowiązek posiadania defibrylatora w miejscu pracy czy też w pojeździe ratowniczym. Ponadto pływalnie, stadiony czy też inne obiekty sportowe lub widowiskowe, gdzie doświadczamy bardzo dużych skupisk ludzi, także mogą być wyposażone w tego typu sprzęt.
Jeśli chodzi o dokładnie położenie poszczególnych defibrylatorów AED, to zazwyczaj poszukiwania powinniśmy rozpocząć od hali głównej danego pomieszczenia bądź też w miejscach gospodarczych, na recepcji, czy też w pokoju ratownika. Wszystko to zależy od rodzaju obiektu. Pomocną informacją może być fakt, że nierzadko urządzenia AED znajdują się w miejscach, gdzie przechodzi najłatwiej osób. Wtedy najłatwiej jest je dostrzec.
Teraz wiesz czym jest AED, a także jak z tego urządzenia korzystać
Bez wątpienia rozpowszechnianie informacji o tym czym jest AED, a także sposobu użytkowania tych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych to dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zniwelowanie jednej z najczęstszych przyczyn śmierci osób, czyli nagłego zatrzymania akcji serca.
Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, a znacznie poprawiają bezpieczeństwo i wpływają na zdrowie osób. Dodatkowo miejmy na uwadze fakt, że ich użytkowanie nie wymaga specjalistycznych certyfikatów czy szkoleń, a coraz większa dostępność w miejscach publicznych znacznie zwiększa szansę na to, że uratujemy osobę, która doznała nagłego zatrzymania krążenia.