Blog kategorie
Blog chmura tagów
Co to jest lampa bakteriobójcza i jak działa?
Co to jest lampa bakteriobójcza i jak działa?

Co to jest lampa bakteriobójcza i jak działa?

Skuteczna ochrona przed mikroorganizmami to nadzwyczaj istotne zadanie dla wielu osób. Przede wszystkim urządzenia walczące z tym problemem wykorzystywane są przez większe firmy chroniące ujęcia wody, ale też nie tylko. Nierzadko stosuje się też odpowiedni sprzęt w warunkach domowych, dzięki czemu prewencyjnie zabezpieczamy nasze własne źródło przed bakteriami. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, które dodatkowo charakteryzuje się wysoką skutecznością i wydajnością, jest lampa bakteriobójcza. Radzi sobie ona świetnie nie tylko z cieczą, ale też i z powietrzem w pomieszczeniach. Pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie urządzenie.

Zazwyczaj użytkownicy decydują się na zakup tego typu sprzętu w celu ochrony domu, miejsca pracy czy też szpitala bądź innej placówki medycznej. Może to być w celu ochrony wody, ale też i powietrza czy narzędzi. Zanim jednak opiszemy różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami, zachęcamy do zapoznania się z artykułem w celu zrozumienia do czego dokładnie służy lampa bakteriobójcza, jak działa, a także czy jest ona szkodliwa. 

 

Jak działa lampa bakteriobójcza i jak stosować?

Stosowanie lampy jest bardzo proste i w wielu przypadkach nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Musimy natomiast pamiętać o tym co w tej metodzie czyszczenia jest odpowiedzialne za dezynfekcję i jak to wpływa na ludzki organizm. Otóż wirusy i bakterie znajdujące się w wodzie czy w powietrzu można zwalczyć za pomocą promieni ultrafioletowych.

To dzięki temu promieniowaniu dochodzi do rychłej reakcji fotochemicznej. Wynoszą ona DNA bakterii i innych mikroorganizmów. To natomiast prowadzi do ich późniejszej likwidacji czy po prostu zablokowania możliwości rozmnażania. Co ciekawe, tylko drożdże i pleśnie wykazują się dosyć dużą odpornością - większość wirusów czy bakterii dosyć łatwo jest "likwidowana" za pomocą tej metody. Warto też nadmienić, że promienie UV działają nie tylko na drobnoustroje, ale też i są w stanie poradzić sobie z wolnym ozonem. Wykorzystywane przez lampy bakteriobójcze promienie są w stanie katalizować ozon i zmieniać je w nieszkodliwy tlen. Kolejnym powodem przemawiającym za użytkowaniem lamp UV jest radzenie sobie z węglem organicznym czy chlorem bądź chloraminami.  

Stosowanie lampy bakteriobójczej powinno być zawsze precyzyjnie dostosowane do parametrów wody i wielu innych danych, w tym przepływem wody. Oczekiwane efekty zauważymy dopiero po ciągłym stosowaniu urządzenia w przypadku lampy przepływowej. Pamiętajmy też o tym, że lampy UV nie są w stanie poradzić sobie z wieloma cząsteczkami, dlatego filtr mechaniczny znajdujący się przed lampą będzie niezbędny.

 

Czy lampa bakteriobójcza jest szkodliwa?

Z uwagi na to, że lampy bakteriobójcze wykorzystujące promienie UV nie potrzebują dodatkowych środków chemicznych, a po dezynfekcji nie ma żadnych produktów ubocznych, uznawane są za jedno z najlepszych opcji obecnie dostępnych na rynku. Co więcej, nie mają one negatywnego wpływu na wodę i jej właściwości. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeśli promienie UV są neutralne dla składu chemicznego i właściwości wody, to niewłaściwe użytkowanie czy też stosowanie poszczególnych rodzajów lamp może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Lampy bakteriobójcze mogą pochwalić się swoją wysoką skutecznością podczas dezynfekcji ze względu na emitowane przez nie promieniowanie. Niestety, przy niewłaściwym stosowaniu urządzenia mogą pojawić się przykre konsekwencje dla organizmu człowieka. Przede wszystkim należy pamiętać, że bezpośrednie promieniowanie może doprowadzić do podrażnienia skóry i spojówek.

W głównej mierze dotyczy to lamp dwufunkcyjnych lub tych bezpośredniego działania. Z tego względu zabrania się stosować funkcji bezpośredniej w wariantach dwufunkcyjnych czy też lamp bezpośredniego działania kiedy w pomieszczeniu przebywają ludzie. Lampy przepływowe są pod tym względem bezpieczniejsze i możliwe jest włączenie lampy nawet jeśli w pomieszczeniu przebywa człowiek. 

 

Lampy przepływowe dwufunkcyjne, klasyczne przepływowe, a może bezpośrednie - dowiedz się gdzie stosować daną lampę!

Na rynku dostępne są lampy przepływowe dwufunkcyjne, przepływowe lub bezpośredniego działania. Każda z opcji charakteryzuje się innymi zaletami czy też wadami. A to oznacza, że będą one wykorzystywane w różnym środowisku i w różnych zadaniach. Czym powinniśmy kierować się wybierając lampę do domu, a czym myśląc nad wyposażeniem się w ten produkt do innych miejsc? Jedno jest pewne - każdy pragnie wybrać niezwykle skuteczny sposób dezynfekcji powietrza czy cieczy, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na poszczególne atrybuty.

 

Lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne przepływowe

 

Lampa bakteriobójcza do domu

Aby cieszyć się z czystej i zdrowej wody, która nie zagrozi naszemu zdrowiu czy życiu, w domach jednorodzinnych stosuje się różnorodne urządzenia do uzdatniania wody. Aczkolwiek należy zauważyć, że w celu poprawy wydajności i skuteczności cieczy, po tych wszystkich urządzeniach możemy także zamontować lampę bakteriobójczą.

Najważniejszą zaletą i punktem charakterystycznym lampy bakteriobójczej do domu jest, rzecz jasna, jej wielkość. Sprzęt tego typu jest kompaktowy. Co więcej, ich właściwości bardzo często pozwalają na częste przenoszenie. Pamiętajmy o tym, że domowe lampy bakteriobójcze przepływowe muszą być przepływowe. Pozwoli to na użytkowanie sprzętu podczas naszej obecności w domu. 

 

Lampa bakteriobójcza do domu

 

Lampa bakteriobójcza do firmy

Kolejnym bardzo częstym wyborem, jeśli chodzi o lampy bakteriobójcze jest firma. Może to być niewielki biznes bądź też ogromny działalność. W obu przypadkach zaleca się, rzecz jasna, lampy bakteriobójcze przepływowe. Oprócz wyżej wspomnianych zalet, tego typu rozwiązanie oferuje nam też nieco niższą cenę, co z pewnością pomoże w optymalizacji kosztów. 

Opcją alternatywną jest wybranie dwufunkcyjnej lampy bakteriobójczej, gdyż za dnia funkcja przepływowa umożliwi korzystanie z urządzenia, kiedy inni są w pobliżu, natomiast funkcja lampy bezpośredniego działania sprawdzi się o wiele lepiej wieczorem, gdy już urządzenie nie będzie niebezpieczeństwem dla użytkujących.

 Lampa bakteriobójcza

 

 

Lampa bakteriobójcza szpitalna

W szpitalach czy klinikach wybór nie jest już tak prosty jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musimy mieć na względzie fakt, że w celu zachowania bezpieczeństwa i zdrowia zarówno pacjentów, jak i personelu, to dezynfekcja powinna przebiegać cały czas. Aczkolwiek lampy przepływowe nie charakteryzują się tak wysoką sprawnością i nie będą w stanie idealnie radzić sobie z czyszczeniem wielu miejsc. Dlatego lampa bezpośredniego działania może okazać się tutaj lepszym wyborem.

Miejmy jednak na względzie dosyć poważną wadę tego typu lampy. Z uwagi na brak możliwości przebywania w tym samym pomieszczeniu podczas działania urządzenia, tego typu rozwiązanie nie poleca się do miejsc, w których dezynfekcje wykonywane są co jakiś czas. Natomiast do sali operacyjnej, zabiegowej, sali specjalistycznej czy też gabinetu weterynarza, lampa bezpośredniego działania będzie idealnym wyborem po całym dniu pracy.

Lampy bakteriobójcze do szpitala

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl