Znaczenie i korzyści z utworzenia punktu pierwszej pomocy w miejscu pracy lub publicznym miejscu
Z pewnością każdy pracownik chce mieć poczucie bezpieczeństwa w swoim miejscu pracy. Ze względu na to, pracodawcy dbają o to, aby zapoznać ich z zasadami BHP. Zasady te odnoszą się nie tylko do prawidłowego postępowania w firmie, ale także do tego, jak unikać wypadków przy pracy. Ponadto, nakładają one na każdego pracodawcę wiele obowiązków.
Jednym z nich jest obowiązek przygotowania punktu pierwszej pomocy przedmedycznej. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju pracy i zagrożeń z niej wynikających, punkty pomocy będą się różnić. Dlatego też, małe biura są wyposażone zaledwie w apteczki, natomiast większe zakłady pracy muszą być lepiej zaopatrzone.
Elementy, które powinny znajdować się w punkcie pierwszej pomocy
Przede wszystkim w każdym punkcie pierwszej pomocy przedmedycznej muszą znajdować się niezbędne materiały opatrunkowe oraz sprzęt. W apteczce powinny być bandaże, plastry o różnych rozmiarach, opatrunki innego rodzaju, a także sterylne kompresy gazowe. Wszystkie środki należy przechowywać w szafce lub specjalnej torbie, gdzie będą zabezpieczone przed zawilgoceniem oraz innymi czynnikami, które mogą być wyjątkowo niekorzystne. Jednakże, musimy pamiętać o tym, aby wszystkie materiały pierwszej pomocy znajdowały się w jednym miejscu.
Ponadto, w punkcie pierwszej pomocy z pewnością znajdziemy nożyczki, które posłużą nam do docięcia plastra lub bandażu. Co więcej, niezbędna może okazać się maska do sztucznego oddychania pozwalająca na bezpieczne przeprowadzenie sztucznego oddychania. W punkcie należy również umieścić koc termiczny, który umożliwia ochrony osoby poszkodowanej przed przegrzaniem lub wyziębieniem.
Warto także dodać, że takie punkty mogą być dodatkowo wyposażone w zestawy do płukania oczu, nosze oraz sprzęt służący do unieruchomienia poszczególnych części ciała, takie jak szyny i kołnierze ortopedyczne. W większych zakładach powinien się także znajdować automatyczny defibrylator zewnętrzny. Co prawda, w Polsce nie ma obowiązku posiadania tego urządzenia, jednakże zgodnie z unijnymi standardami, defibrylator powinien się znajdować w każdym miejscu pracy, gdzie zatrudniono powyżej 100 osób.
Organizacja i oznakowanie punktu pierwszej pomocy
Punkty pierwszej pomocy przedmedycznej powinny być odpowiednio oznakowane oraz łatwo dostępne. Jest to zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP. Do wskazania lokalizacji takiego punktu niezbędne będą znaki informacyjne BHP lub znaki ewakuacyjne.
Ponadto, dobrze wiedzieć, że punkty, podobnie jak apteczka i dozowniki pierwszej pomocy, są oznakowane białym krzyżem na zielonym tle. Co więcej, wspomniane wcześniej znaki informacyjne oraz ewakuacyjne mogą czasami wskazywać miejsce, gdzie znajduje się sprzęt medyczny lub inne istotne punkty, takie jak prysznic bezpieczeństwa lub telefon awaryjny.
Przykłady praktycznych rozwiązań dla punktu pierwszej pomocy
Każda lokalizacja punktów pierwszej pomocy przedmedycznej powinna zapewniać możliwość rozlokowania niezbędnego wyposażenia. Na dodatek, musi być możliwy transport osób poszkodowanych z użyciem noszy. Warto również dodać, że miejsce takich punktów powinno mieć łatwy dostęp do karetki, która przyjedzie na miejsce wypadku. Oznacza to, że punkty muszą być blisko wejścia lub drogi dojazdowej.
Ponadto, każdy pracodawca ma w obowiązku wyznaczyć osoby posiadające wiedzę praktyczną dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Dlatego też, w zakładach pracy obowiązkowo odbywają się szkolenie BHP, w trakcie którego pracownicy zaznajamiają się z umiejętnościami praktycznymi niesienia pierwszej pomocy.