Blog kategorie
Blog chmura tagów
Apteczki Pierwszej Pomocy
Apteczki Pierwszej Pomocy

Apteczki Pierwszej Pomocy

 

Wartość i znaczenie apteczek pierwszej pomocy w codziennym życiu

Wszystkie materiały opatrunkowe oraz środki, które znajdują się w apteczce pierwszej pomocy, pozwolą nam na udzielenie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, które doznały urazu w miejscu pracy. Z reguły wszystkie apteczki powinny być właściwie oznakowane. Ponadto, muszą być one trwałe oraz czyste. Warto dodać, że nie tylko zakłady pracy są zobligowane do posiadania takiej apteczki. Dobrze by było, żeby każdy z nas miał ją w swoim domu oraz w samochodzie.

Znaczenie tego pojemnika jest kluczowe, gdyż nie tylko pomaga w udzieleniu pierwszej pomocy, ale również podnosi nasze poczucie bezpieczeństwa, co jest równie istotne. Niespodziewanie wypadki mogą mieć miejsce dosłownie wszędzie, dlatego też należy mieć pod ręką wszystkie niezbędne materiały opatrunkowe. Co więcej, zaleca się uzupełnianie zawartości apteczki na bieżąco, gdyż nie każdy pojemnik pasuje do każdej sytuacji.

 

 

Podział apteczek na różne typy i rozmiary

  • Apteczka przemysłowa

Jest to zestaw, który został przygotowany z myślą, o zakładach pracy, biurach, zakładach przemysłowych i fabrykach. Przeważnie zakupimy apteczkę przemysłową w postaci skrzynki-walizki. Jest ona przeznaczona do powieszenia na ścianie. Wtedy, kiedy będziemy świadkami nagłego wypadku, będziemy w stanie szybko ją zdjąć i dostarczyć do osoby poszkodowanej.

 

  • Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa znajduje swoje zastosowanie w wypadkach komunikacyjnych. Taki pojemnik powinien zawierać nie tylko niezbędne środki zabezpieczające osobę, która udziela pierwszej pomocy, ale przede wszystkim dużą ilość różnorakich materiałów opatrunkowych. Dodatkowo, w takiej apteczce powinien znajdować się koc termoizolacyjny. Niezbędne będą również nożyczki, za pomocą których będziemy mogli przeciąć pasy bezpieczeństwa lub odzież osoby poszkodowanej.

 

  • Apteczka ścienna

Jest to produkt bardzo popularny, ale niestety mało przydatny. Jest ona przymocowany do ściany na stałe, co w praktyce oznacza, że nie będziemy mogli dostarczyć jej do osoby poszkodowanej. Na dodatek, taka apteczka bardzo często jest zamykana na klucz, co jest dodatkowym utrudnieniem. Jest to rozwiązanie mające na celu zabezpieczenie produktu przed kradzieżą. Warto mieć na uwadze, że kiedy mamy do czynienia z nagłym wypadkiem, możemy po prostu nie mieć dostępu do klucza.

 

  • Apteczka domowa

Niemalże każda apteczka domowa jest wyposażona we wszystkie potrzebne materiały opatrunkowe, a także leki. Kiedy dochodzi do sytuacji kryzysowej w naszym gospodarstwie domowym, pojemnik ten umożliwia szybkie odnalezienie niezbędnych materiałów medycznych. Jest to niezwykle istotne, kiedy konieczna jest szybka pomoc przedmedyczna.

 

 

Kluczowe elementy i produkty, które powinny znaleźć się w apteczce

Pomimo, iż w Polsce nie ma przepisów określających, co dokładnie powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy przedmedycznej, każdy z nas ma poniekąd wyobrażenie tego, czego potrzebujemy w sytuacji kryzysowej. Ponadto, wyposażenie apteczki powinno być dobierane w zależności od ilości osób, których trzeba udzielić pomocy, a także od przeznaczenia.

Jednakże, w każdym pojemniku powinno się znaleźć minimum pięć par ochronnych rękawiczek, które mogą być zarówno lateksowe jak i nitrylowe, maseczka do sztucznego oddychania, minimum pięć sztuk elastycznych bandaży, trójkątna chusta, folia termoizolacyjna, duże i małe kompresy gazowe, nożyczki ratownicze z zaokrąglonymi końcami, plaster na szpuli, plastry z gazą, dziane opaski opatrunkowe oraz płyn do dezynfekcji rąk.

 

Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru i utrzymania apteczki pierwszej pomocy

Musimy mieć na uwadze, że apteczka pierwszej pomocy przedmedycznej koniecznie musi być wyposażona we wszystko, co pozwoli nam ratować zdrowie i życie osób poszkodowanych. Jednakże, warto pamiętać, że skrzynka ta nie jest odpowiednim miejscem na leki oraz środki dezynfekujące.

Co więcej, oznakowanie apteczek powinno być jednolite. Jest ono prawnie ustanowione, gdyż określa to dyrektywa Unii Europejskiej i Polska norma. Oznakowanie to przedstawia biały krzyż na zielonym tle. Ponadto, każda skrzynka musi mieć odpowiedni rozmiar, który powinien być dostosowany do ilości osób, które z niej korzystają. Dodatkowo, należy umieścić apteczkę w miejscu, które jest łatwo dostępne. Jednakże, musimy pamiętać, że musi być to miejsce, do którego nie będą miały dostępu osoby niepożądane, takie jak dzieci. Wszystkie leki znajdujące się apteczce pierwszej pomocy muszą być chronione przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz wysoką temperaturą.

Decydując się na zakup apteczki, zwróć uwagę, czy znajduje się na niej spis wszystkich preparatów leczniczych oraz materiałów opatrunkowych, które w niej się znajdują. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż ułatwi nam ewentualne doposażenie pojemnika. Jeśli w Twojej apteczce znajdują się lekarstwa, nigdy nie wyrzucaj ulotek, które zawierają istotne informacje na temat dawkowania, efektów ubocznych czy sposobu przechowywania. Na dodatek, koniecznie pilnuj dat ważności wszystkich produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl