Blog kategorie
Blog chmura tagów
Ozon i ozonowanie - zalety, wady i kiedy należy stosować
Ozon i ozonowanie - zalety, wady i kiedy należy stosować

 

Ozon i ozonowanie - zalety, wady i kiedy należy stosować

 

Ozon to pierwiastek, który dla człowieka w dużych ilościach jest szkodliwy. Wydawać by się mogło, że z tego powodu ozonatory, a więc specjalne generatory ozonu, nie będą popularne. Prawda jest jednak zgoła inna. Obecnie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na niepożądane zapachy i niebezpieczeństwo, jakie z pewnością tworzą bakterie, grzyby czy też inne drobnoustroje. 

Właściwości bakteriobójcze czy też właściwości dezynfekujące to dwa podstawowe powody, dla których wytwornica ozonu będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania po ciężkiej i łatwo zaraźliwej chorobie, w przypadku klimatyzacji w aucie, gdzie wcześniej nie przeprowadzano żadnych procesów czyszczących i niepożądane zapachy w postaci grzyba są wszechobecne. 

Kiedy jednak ozonowanie to dobry pomysł? Jak należy takie generatory wykorzystywać i w jakich sytuacjach taki sprzęt okaże się najodpowiedniejszy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

 

Czym w ogóle jest ozon?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, ozon to pierwiastek o oznaczeniu O3. Bardzo często nazywany jest też tlenkiem aktywnym czy też trójtlen z uwagi na swoją trójatomową budowę. Niegdyś wykorzystywany do utleniania paliwa rakietowego czy też służył jako reagent w ozonolizie. Teraz natomiast coraz częściej korzysta się z niego w przypadku, kiedy chcemy skorzystać z oczyszczacza powietrza do klimatyzacji samochodowej. 

Oprócz tego, ozonatory powietrza świetnie się sprawdzą w warunkach domowych jak i w przypadku prac przemysłowych. Rzecz jasna odpowiednio dostosowane wytwornicy ozonu będą też w stanie poradzić sobie z oczyszczaniem powietrza w szpitalach. W takich sytuacjach częściej korzysta się z lamp ozonowych.

Musimy też pamiętać, że możliwe jest też ozonowanie żywności, dzięki czemu ich przydatność do spożycia się wydłuża i unikamy pojawiania się zarodników pleśni w tak szybkim tempie. Nie możemy też zapomnieć o tym, że w przypadku instytucji publicznych oczyszczanie powietrza może okazać się niezwykle przydatne, bo możemy w ten sposób pozbyć się przykrych zapachów, które w żaden inny sposób nie chciały zniknąć.

 

Na czym polega ozonowanie? 

Nieważne czy będzie to ozonowanie wody czy ozonowanie pomieszczeń czy też wykorzystanie ozonu do oczyszczania systemu klimatyzacji wewnątrz auta, w każdym z tych przypadków zasada działania jest podobna. Mianowicie wykorzystujemy reakcję utleniania z uwagi na bardzo dużą aktywność chemiczną ozonu. Wchodzi on w reakcję ze związkami organicznymi, które są groźne dla człowieka. Mowa tutaj o pleśni, grzybach (a także ich zarodnikach), jak i drobnoustrojach (pierwotniaki, roztocza, alergeny czy też bakterie lub wirusy).

Ich utlenienie sprawia, że związki te rozpadają się na prostsze czynniki. A te nie są już szkodliwe dla człowieka. Po zakończonym ozonowaniu powietrze ma podobny zapach jak w przypadku powietrza tuż po burzy. Wtedy właśnie stężenie ozonu w powietrzu jest większe. Musimy jednak pamiętać, że ozonowane pomieszczenie należy przewietrzyć z uwagi na bardzo wysokie stężenie tego pierwiastka, które wtedy jest już groźne. 

 

Zalety ozonowania

Z zalet należy przede wszystkim wymienić eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Niektóre z nich są bardzo uciążliwe, bo na przykład smród papierosowy nawet po wielogodzinnym wietrzeniu ciężko jest się pozbyć. Podobnie ma się sprawa z pleśnią i innymi trudnymi zanieczyszczeniami.

Ozonowanie ma z pewnością bardzo duży i bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie z uwagi na fakt, że wraz z pozbywaniem się nieprzyjemnych zapachów, pozbywamy się też ich źródła - a więc wyżej wymienionych elementów szkodliwych dla ciała ludzkiego. Rzecz jasna ozon świetnie sobie poradzi też w przypadku mieszkań, w których doszło do ulatniania się gazu czy nawet i wybuchu substancji łatwopalnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl