Nauka defibrylacji – jak uratować komuś życie?
Nauka defibrylacji – jak uratować komuś życie?

 

Nauka defibrylacji – jak uratować komuś życie?

Bardzo często nagłe zatrzymanie krążenia jest przyczyną śmierci osób, które po wypadku nie zdążyły dotrzeć do szpitala bądź też profesjonalny ratunek przybył za późno. Z tego właśnie powodu niezwykle ważnym elementem pierwszej pomocy jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO). Jeśli dojdzie do sytuacji, w której osoba poszkodowana dozna wyżej wspomnianego nagłego zatrzymania krążenia, to szansa na przeżycie znacznie maleje. 

Aby więc mieć gwarancję, że zrobimy wszystko co w naszej mocy i nasza pierwsza pomoc w nagłych sytuacjach będzie przebiegać właściwie, warto wiedzieć dokładnie na czym polega defibrylacja, jak wykonywać resuscytację, a także jak krok po kroku powinniśmy pomagać poszkodowanym w sytuacji zagrożenia. 

W poradniku omówiliśmy więc najważniejsze kwestie związane z ratowaniem ludzkiego życia, a także przedstawiliśmy krok po kroku co należy zrobić. Dodatkowo omówiono też dodatkowe kwestie jak, na przykład, na czym polega użycie defibrylatora AED, czy urządzenie to może pomóc podczas defibrylacji, a także jak długo należy wykonywać RKO i czy rzeczywiście może pomóc. 

 

Najistotniejszą kwestią jest przede wszystkim wezwanie pomocy

Gdy zauważymy osobę, która uległa wypadkowy bądź po prostu nagle zasłabła, należy podjąć czynności zabezpieczające miejsce wypadku czy też urazu, a następnie zapewnić osobie prawidłowe ułożenie. Jednocześnie kluczowe jest, aby jak najszybciej wezwać pierwszą pomoc, gdyż każda minuta ma znaczenie i w trakcie kolejnych kroków zespół ratowniczy będzie miał czas na reakcję.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, aby znać swoje orientacyjne położenie, aby rozmowa przebiegła sprawnie i pomoc przyjechała w dokładnie to miejsce, w którym doszło do zdarzenia.

Bardzo ważną rzeczą jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia 

Z uwagi na fakt, że nzk (nagłe zatrzymanie krążenia) to bardzo częsty powód śmierci, należy jak najszybciej rozpoznać objawy tego stanu. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będzie odratować osobę. Dlatego powinniśmy sprawdzić czy doszło do takich objawów jak brak oddechu czy też tętna. 

Oddech możemy sprawdzić dostawiając rękę do twarzy osoby poszkodowanej bądź też stawiając ucho na klatce piersiowej. Puls natomiast najlepiej sprawdzić na szyi, gdyż znajdziemy tam jedną z największych tętnic, czyli tętnicę szyjną. 

 

Kolejny krok to RKO, czyli resuscytacja krążeniowo oddechowa

Gdy będziemy mieć pewność, że doszło do nzk, należy rozpocząć RKO. Jest to proces ratowniczy, w którym wykonuje się 30 uciśnięć klatki piersiowej na przemian z dwoma tak zwanymi oddechami ratowniczymi. Uciśnięcia klatki piersiowej są niezwykle istotne, gdyż mają one za zadanie imitować pracę serca, które odpowiedzialne jest za transport krwi i zawartego w nim tlenu. 

Natomiast oddechy ratownicze to czynność mająca za zadanie dostarczyć tlen do ciała osoby poszkodowanej. Choć z początku tlen znajduje się w układzie krwionośnym i oddechowym, to z czasem zaczyna go ubywać. Należy więc wykonywać 2 oddechy na 30 uciśnięć klatki piersiowej. Warto odnotować, że w celu zachowania własnego bezpieczeństwa, osoba ratująca może i powinna nawet uchronić się przed zakażeniem za pomocą maski twarzowej lub chusty twarzowej. 

Jeśli odpowiedniej ochrony nie ma w pobliżu, to ratownik nie musi wykonywać oddechów ratowniczych - może z nich zrezygnować. Same uciśnięcia klatki będą wystarczające do czasu pojawienia się zespołu ratowniczego. Warto przy tym pamiętać, że należy kontynuować RKO aż profesjonalna pomoc medyczna nie przybędzie.

 

Defibrylator AED jako wsparcie w ratowaniu życia

Bardzo rzadko się o tym mówi, ale nieraz w sytuacji zagrożenia życia dodatkowe narzędzia mogą okazać się kluczowe. I chodzi tutaj o specjalistyczne sprzęt gwarantujące nam wysoką sprawność i efektywność podczas udzielania pierwszej pomocy. Takim sprzętem może być defibrylator AED. To automatyczny defibrylator zewnętrzny, który tak naprawdę charakteryzuje się wieloma zaletami i cechami.

Przede wszystkim należy odnotować, że tego typu urządzenia znacznie poprawiają jakość resuscytacji. Dodatkowo umożliwiają przeprowadzenie defibrylacji. A jeśli mamy na wyposażeniu sprzęt w pełni zautomatyzowany, to nie musimy nawet wybierać odpowiedniego momentu do defibrylacji, gdyż sprzęt, monitorując stan zdrowia poszkodowanego, będzie automatycznie wybierał właściwy moment na defibrylację.

Dodatkowo pamiętajmy, że defibrylatory AED nie tylko służą jako sprzęty przesyłające impuls. Sprzęt ten pozwala też monitorować jakość wykonywanego RKO, a więc gwarantuje instrukcję i porady podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo oddechowej. Użytkowanie sprzętu jest bardzo proste, bo zazwyczaj wszystkie instrukcje pojawiają się na ekranie. Pamiętajmy natomiast o tym, aby nałożyć elektrody na klatkę piersiową osoby poszkodowanej, a także o tym, że podczas defibrylacji nie wolno dotykać pacjenta. 

 

RKO aż do przybycia profesjonalnej pomocy medycznej

Ratowanie życia nie kończy się do momentu, w którym pojawi się profesjonalny zespół medyczny. Dlatego należy pamiętać o tym, aby po wykonaniu 30 uciśnięć i 2 oddechów powrócić do uciśnięć i wykonywać je tak długo aż wcześniej wezwane pogotowie nie przyjedzie. Jest to bardzo ważne, aby nie stosować żadnych przerw, bo nawet po 2-3 minutach bez reanimacji może dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu poszkodowanego. 

 

Teraz wiesz jak wygląda ratowanie życia krok po kroku i jak wykonać defibrylację

Resuscytacja krążeniowo oddechowa to niezwykle istotna część podczas ratowania życia osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Aby jednak robić to poprawie, warto zapoznać się z poradnikami i przykładać uwagę do siły i ilości ucisków. Ponadto nie powinniśmy obawiać się używać narzędzi zewnętrznych jak, chociażby, defibrylatorów AED. Ich funkcjonalność umożliwia na bardzo skuteczne i wydajne niesienie pomocy każdej poszkodowanej osoby. Jeśli będziemy znać procedury i wiedzieć w jaki sposób używać takiego produktu, będziemy mogli znacznie poprawić jakość niesionej pomocy.

Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że spokój, szybka reakcja, a także właściwe postępowanie to kluczowe aspekty. Jeśli połączymy je z prawidłowo wykonywanymi czynnościami będziemy w stanie znacznie znacznie skuteczniej walczyć o czyjeś życie. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl