Blog chmura tagów
Jaki wybrać podajnik do ręczników papierowych?
Jaki wybrać podajnik do ręczników papierowych?

Jaki wybrać podajnik do ręczników papierowych?

Częste mycie dłoni to bez wątpienia jeden z najbardziej podstawowych sposobów na utrzymanie higieny na wysokim poziomie. Co więcej, to podstawa w zachowaniu bezpieczeństwa. gdyż to właśnie na rękach znajduje się wiele bakterii czy zarazków. Samo mycie jednak może nie wystarczyć, bo bez odpowiedniego wysuszenia rąk zarazki szybko mogą powrócić.

Jest to spowodowane tym, że bakterie przyciągane są do wilgoci. Z tego względu suche dłonie będą bezpieczniejsze i mniej narażą nas na przenoszenie brudu. Z uwagi na to bardzo ważne jest wyposażenie się w podajnik do ręczników papierowych. To metoda ekonomiczna, która przy okazji charakteryzuje się wysoką skutecznością i wyższym poziomem bezpieczeństwa niż suszarki.

Czym jednak powinniśmy kierować się wybierając odpowiednie urządzenie? Jaka będzie różnica pomiędzy podajnikiem do ręczników papierowych automatycznych a wariantem manualnym? W dzisiejszym artykule omówię najistotniejsze kwestie związane z zakupem tych dozowników, a także przedstawię zalety i wady obu systemów. 

Jakie są rodzaje podajników ręczników papierowych?

Zanim jednak przedstawię różnicę między poszczególnymi wariantami i informacjami, które wyróżniają jedną opcję od drugiej, należy najpierw zrozumieć czym charakteryzują się podajniki manualne i automatyczne, jakie są dodatkowe ich podziały i wersje, a także w których sytuacjach jedna opcja okaże się lepsza od drugiej. 

Rodzaje i systemy podajników do papieru

  • Podajnik do ręczników papierowych manualny

Klasyczny wariant systemu podającego papiery ręcznikowe. Niezwykle popularne rozwiązanie cenione przez każdego ze względu na prostotę działania, budżetowość, a także wysoką wydajność i niezawodność. Systemy ręczne nie są wyposażone w żadne zaawansowane urządzenia czy silniki elektryczne, przez co ryzyko ich awarii spowodowane samą technologią jest niskie. 

Wybierając klasyczny podajnik mamy kilka podgatunków tego systemu. Częstym gościem w toaletach są pojemniki typu ZZ. Podajniki te bardzo często pozwalają na wyciąganie pojedynczych listków papieru. System ten nie ma w sobie wbudowanej w rolki, a samo wyciąganie możliwe jest poprzez specjalny otwór - zazwyczaj zamontowany na dole pojemnika. 

Równie ciekawym wyborem jest ręczny system wykorzystujący rolkę. Tutaj papier dozowany jest w podobny sposób, bo za pomocą umieszczonego otworu na dole. Należy jednak zauważyć, że ten jest bardziej płaski i z uwagi na specjalne zaciski zmniejsza ryzyko wyciągnięcia więcej niż jeden listek papieru jednocześnie. 

Co ciekawe, niektóre modele są też wyposażone w specjalny, wbudowany kosz na odpady. Jest to wtedy jedno urządzenie, które zazwyczaj montujemy na ścianie lub traktujemy je jako wolnostojące urządzenia do postawienia obok umywalki. Warto też nadmienić, że istnieją też wersje kompaktowe czy też wolnostojące. I choć nie mają wbudowanego pojemnika na zużyty papier, to ze względu na ich funkcje nablatowe, świetnie się sprawdzą w mniejszych pomieszczeniach.

  • Podajnik do ręczników papierowych automatyczny

Alternatywą dla klasycznych podajników do ręczników papierowych są warianty automatyczne. Są to urządzenia, które mają wbudowany silnik automatycznie rozwijający rolkę i, co ciekawe, często też automatycznie odcinający nam ręcznik. Jest to znaczne ułatwienie, bo niejednokrotnie zdarzyło się to, że goście użytkujący klasyczne, manualne podajniki do papieru mieli problemy z oderwaniem całego listka bez siłowania się z dosyć mocno zaciśniętymi szczękami. Tutaj natomiast problemu tego nie ma.

Dozowniki do ręczników papierowych działających automatycznie są jednak o wiele droższe niż klasyczne, ręcznie operowane podajniki. Produkty te są też zazwyczaj nieco bardziej awaryjne. Aczkolwiek ze względu na renomę niektórych producentów łatwo można uniknąć zakupu nietrafionego modelu. Co więcej, system odpowiadający za wykrycie naszej ręki działa na podczerwień lub też na fotokomórkę. Zwiększa to więc precyzję działania takiego podajnika. Zazwyczaj konstrukcje automatyczne są nieco mniej zdywersyfikowane niż klasyczne modele.

Podajniki automatyczne do papieru mogą różnić się ze względu na jakość wykonania i ilość dodatkowych funkcji. Niewiele się o tym mówi, ale te najdroższe są nadzwyczaj atrakcyjne z uwagi na to, że pozwalają nam dostosować długość listka ręcznika, dzięki czemu istnieje możliwość założenia listków o różnej wielkości. Co więcej, pojawia się też możliwość włączenia (lub wyłączenia) tak zwanego czasowego opóźnienia. Dzięki temu kolejny listek można wysunąć po określonym czasie, a nie bez żadnego opóźnienia. 

 

Automatyczne podajniki ręczników papierowych

 

Jaki ręcznik papierowy wybrać? - Rodzaje

Wyposażenie się w sam podajnik to nie wszystko, bo musimy też znaleźć odpowiedni ręcznik papierowy. I nie chodzi tu tylko o jakość, czyli ilość warstw i klasę materiału użytego do wyprodukowania ręcznika papierowego. Bardzo istotne jest też zwrócenie uwagi na inne czynniki znacząco wpływające na ostateczny wybór. 

Przede wszystkim pamiętaj o warstwach. Listki trzywarstwowe czy, w ostateczności, dwuwarstwowe, gwarantują o wiele lepszą chłonność. Mniej się rwą i są po prostu bardziej wytrzymałe. A to jest nie bez znaczenia gdy mamy do czynienia z miejscem publicznym, gdzie wiele osób wchodzi i korzysta z umywalki. 

Długość to kolejny bardzo istotny czynnik wpływający na wybór papieru ręcznikowego. Jeśli nie mamy na wyposażeniu dozownika z możliwością regulacji wielkości listków bądź po prostu nie chcemy dopłacać do bardziej zaawansowanego urządzenia z taką opcją, to musimy przyjrzeć się długości. Listki krótkie będą, w teorii, lepszym rozwiązaniem. Aczkolwiek pamiętajmy, że wtedy użytkownicy mogą potrzebować nie jednego, a dwóch listków.

Decydując się na papier użytkowany publicznie, nie najgorszym rozwiązaniem będzie zwrócenie uwagi na produkty ekologiczne i też takie, które są dostosowane do osób z alergiami. Jeśli wybierzemy opcję przeznaczoną dla alergików, to z pewnością nie będzie taki ręcznik papierowy kolorowy. Jednakże, nie sprawi on problemów. Dodatkowo bardzo często w parze z antyalergicznymi właściwościami idzie naturalność, a więc i ekologia. 

 

Podajnik do papieru manualny czy automatyczny?

Każda z opcji ma swoje wady, ale też i zalety. Decydując się na podajnik do ręczników papierowych manualny nie musimy martwić się o to, że produkt będzie drogi i jego późniejsza eksploatacja zacznie przynosić spore koszty utrzymania. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób pragnących zmaksymalizować wydajność i efektywność, a także ograniczyć wydatki. 

Jednakże, nie oznacza to, że tego typu podajniki są idealne. Przede wszystkim bardzo często stosuje się w nich dosyć mocne klapy zatrzaskowe, przez co nawet i trzywarstwowe listki mogą rozerwać się na malutkie kawałki. A to przecież sprawi, że użytkownicy będą zmuszeni wyciągnąć kolejny listek. 

Niewątpliwą zaletą jednak podajników manualnych jest ich niska cena. Te mogą zaczynać się od kilkudziesięciu złotych. Natomiast najtańsze podajniki automatyczne to przynajmniej dwukrotnie wyższy wydatek. Co ciekawe, te najbardziej zaawansowane urządzenia elektryczne mogą kosztować nawet i powyżej tysiąca. 

 

Co więc przemawia za manualnym podajnikiem do ręczników papierowych?

 

podajniki papieru w niskiej cenie

 

 Niska cena

 

dozowniki na mydło ułatwiają utrzymanie czystości

 

Ułatwiają utrzymanie czystości

 

Podajniki papieru różne warianty

 

Możliwość zakupu różnorodnych wariantów

 

dozowniki na mydło są łatwe w używaniu

 

Różne metody podawania papieru

 

 

  • Niska cena;
  • Możliwość zakupu różnorodnych wariantów;
  • Różne metody podawania papieru.

Automatyczne podajniki to natomiast świetna oferta ze względu na wysoki komfort użytkowania. Podajniki wyposażone w fotokomórkę czy też w podczerwień bezproblemowo radzą sobie z odczytaniem zamiaru wyciągnięcia listka, przez co znacznie usprawniają wycieranie rąk. 

Rzeczą oczywistą jest też ich znacznie lepsza funkcjonalność i możliwość dostosowania podajnika. Mowa tutaj o ustawieniu właściwej dla zakupionego ręcznika papierowego długości listka, a także możliwość wybrania opóźnienia, z jakim kolejne listki będzie można wyciągań. 

Nie mniej istotne jest też samo ryzyko uszkodzenia listka podczas wyciągania. System automatycznie wyprowadza listek, a następnie szczęki przecinają w odpowiednim miejscu, dzięki czemu możliwość wyciągnięcia listka bez jego rozerwania na strzępy jest znacznie większa.

Za podajnikiem automatycznym przemawia więc:

  • Wyższy komfort użytkowania;
  • Możliwość dostosowania podajnika do wielkości papieru;
  • Zmniejszone ryzyko rozerwania się listka. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl