Blog kategorie
Blog chmura tagów
Fantomy do nauki reanimacji i resuscytacji – sposób na skuteczny trening ratujący życie
Fantomy do nauki reanimacji i resuscytacji – sposób na skuteczny trening ratujący życie

Fantomy do nauki reanimacji i resuscytacji – sposób na skuteczny trening ratujący życie

Prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest nadzwyczaj istotne dla każdego i wszyscy powinni zdawać sobie sprawę jak taką czynność wykonać. Może ona bowiem uratować życie naszych bliskich, kiedy w pobliżu nie ma wykwalifikowanego ratownika medycznego. Aby jednak pojąć podstawy i zrozumieć technikę, oprócz samej teorii potrzebna jest też praktyka. W tym mogą pomóc specjalne manekiny, zwane również fantomami. Przedmioty te gwarantują łatwe zrozumienie poszczególnych etapów RKO.

Jednakże, samo wybranie odpowiedniego produktu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Otóż musimy pamiętać, że dostępne w katalogach sklepów fantomy do nauki reanimacji są dostępne w różnych kształtach czy rozmiarach. Ich wykonanie także znacznie się różni, a to oznacza nie tylko bardziej wytrzymały lub też lżejszy produkt, ale i bardziej właściwe zachowanie fantoma - imitujące zachowanie ciała podczas resuscytacji. 

Aby więc pomóc w wyborze produktu idealnego, postanowiliśmy opisać najistotniejsze kwestie, dzięki którym dowiemy się które fantomy do resuscytacji są najistotniejsze, na jakie rzeczy dokładnie zwrócić uwagę, a także czym różnią się fantomy szkoleniowe medyczne w placówkach medycznych, a jakie propozycje sprawdzą się w szkole nauki jazdy czy też po prostu w innym budynku edukacyjnym.

 

 Fantomy do reanimacji

 

Czym jest fantom do resuscytacji krążeniowo-oddechowej?

Fantomy do reanimacji to coś znacznie więcej niż tylko manekiny. Otóż klasyczne atrapy ludzkiego ciała, jak na przykład widoczne manekiny w sklepach odzieżowych, nie gwarantują nam odpowiednich parametrów i nie są w stanie imitować tego jak ciało ludzkie podczas RKO się zachowuje. Z tego względu manekiny te charakteryzują się o wiele dokładniejszym odwzorowaniem organizmu człowieka, a także wszelkich mechanizmów, jakie dochodzą gdy nadchodzi sytuacja zagrożenia życia.

Co ciekawe, fantomy ratownicze mogą być o wiele bardziej zaawansowane niż większość z nas sądzi. Dobrym przykładem są bardziej rozwinięte warianty tych manekinów szkoleniowych, które pozwalają nam monitorować nasze postępy w nauce i gwarantują znacznie bardziej precyzyjny feedback z przeprowadzanej resuscytacji krążeniowo oddechowej.

 

 Fantomy do resuscytacji

 

Jakie modele do nauki pierwszej pomocy wybrać? Resuscytacja z użyciem fantomów tylko o najlepszych parametrach

Skoro już wiesz do czego służy fantom, czas teraz przyjrzeć się podstawowym parametrom i atrybutom, które wyróżniają dany produkt na tle konkurencyjnych opcji. Przede wszystkim musimy upewnić się, że wybrany przez nas produkt został wykonany w sposób prawidłowy. A to oznacza nie tylko przyjrzenie się materiałom, ale też i uwzględnienie certyfikatów. Są bezpośrednim sposobem na zweryfikowanie czy wybrany przez nas produkt jest prawidłowo skonstruowany i prawidłowo imituje ciało ludzkie.

Nie mniej istotną kwestią jest też przyjrzenie się funkcjonalnościom i innym dodatkowym gadżetom lub możliwościom, w jakie dany wariant fantomu RKO jest wyposażony. Dobrym przykładem jest tutaj, na przykład, specjalna dioda LED, która informuje nas o poprawności wykonywanych resuscytacji. Inne są też wyposażone w sygnał dźwiękowy informujący nas o prawidłowym ucisku. 

Rzecz jasna same gadżety tego typu to nie wszystko. Wiele modeli fantomów do nauki reanimacji oferować może specjalnie zaprojektowane i bardzo dobrze odwzorowane punkty anatomiczne czy też realistyczne reakcje manekina na przeprowadzane przez nas RKO. Oprócz tego, nauka dla profesjonalistów powinna przebiegać wraz ze specjalnie zaprojektowanymi manekinami oferującymi współpracę z defibrylatorem treningowym. Ciekawym dodatkowym sposobem na zweryfikowanie atrakcyjności fantomu jest sprawdzenie czy opcja jest wyposażona w możliwość powiązania fantomu z dedykowaną aplikacją QCPR. Niezwykle ważna okaże się bardzo prosta funkcja umożliwiająca nam wymianę poszczególnych części.

 

 Fantomy szkoleniowe medyczne

 

Fantomy szkoleniowe medyczne - jakie do szkoły, a jakie do placówki medycznej?

Na rynku możemy wyróżnić podziały na dwa typy manekinów do nauki - pierwsza kategoria manekinów to tak zwany fantomy na poziomie BLS, czyli Basic Life Support. Tego typu produkty nie oferują bardzo zaawansowanych funkcjonalności, o jakich mowa była w poprzedniej części artykułu. Zamiast tego, ich zadaniem jest zagwarantować jak najwyższą trwałość i precyzję w działaniu, a także prostą obsługę i szybkie zrozumienie podstaw dotyczących pierwszej pomocy.

Sprawdzą się one w takich środowiskach jak: 

  • Szkoła podstawowa; 
  • Liceum; 
  • Szkoła nauki jazdy; 
  • Skauting i ugrupowania harcerskie;
  • Ochotnicza straż pożarna; 
  • Firma szkoląca z pierwszej pomocy; 
  • Szkolenia BHP.

Fantomów z tej kategorii jest bardzo wiele. Modele różnią się ceną, ale też i sposobem wykonania. Najtańsze, bardzo popularne fantomy treningowe to nadmuchiwany model Fantom Laerdal Mini Anne. Jest on nad wyraz podstawowy i mały, co ma swoją zaletę podczas częstego transportu.

Nieco droższym rozwiązaniem jest wciąż podstawowy i bardzo prosty w wykonaniu Fantom Brayden Basic, a także wariant Brayden LED. Są one bardzo wytrzymałe, bo wykonane z trwałych materiałów wysokiej klasy. Wersja LED jest dodatkowo wyposażona we wskaźniki świetlne, dzięki którym możemy dowiedzieć się o jakości zarówno uciśnięć, jak i wdechów. 

Najdroższymi z tych podstawowych modeli są Fantom Laerdal Little Anne QCPR. Choć nazwa jest bardzo zbliżona do bardzo prostych i małych fantomów Mini Anne, to Little Anne QCPR jest o wiele bardziej zaawansowany (jak na kategorię fantomów podstawowych) System QCPR jest stosunkowo innowacyjnym rozwiązaniem, bo pozwala nam śledzić wykonywany trening przy użyciu specjalnej aplikacji. To przekłada się na znacznie wyższą jakość szkolenia. Ponadto, umożliwia obserwowanie wielu kursantów jednocześnie i mierzy ilość ucisków i wentylacji.

 

 Fantomy do nauki reanimacji

 

Bardziej zaawansowane okażą się kluczowe dla uczniów i studentów kierunków medycznych

Fantomy ALS to natomiast manekiny o wiele bardziej zaawansowane - nawet od modeli Little Anne QCPR. Manekiny ALS, czyli Advanced Life Support, mają za zadanie pomóc przyszłym ratownikom medycznym, pielęgniarkom, czy też lekarzom w nauce prawidłowej techniki z uwzględnieniem ogromnej liczby zmiennych. 

Wykorzystane będą przede wszystkim w takich miejscach jak:

  • Szkoły i uczelnie o kierunku medycznym;
  • Szpitale;
  • Placówki medyczne.

Główną różnicą między podstawowymi fantomami, a tymi ALS, jest fakt, że te drugie wyposażone są w specjalne systemy i mechanizmy. Symulują one realistyczne zachowanie ciała ludzkiego i pozwalają nam na wykonywanie ogromnej liczby zadań związanych z ratowaniem życia ludzkiego.

Mowa tutaj nie tylko o RKO czy też innych podstawowych funkcjach jak pomiar ciśnienia. Bardzo często fantomy ALS pozwalają nam przećwiczyć wykonywanie iniekcji dożylnych i domięśniowych czy też przetestować i sprawdzić się przeprowadzając różne metody intubacji. Dobrym przykładem są tutaj manekiny Guamard, które pozwalają osłuchiwać pacjentów, a także obserwować reakcję na podane leki. Inne też oferują możliwość przeprowadzenia symulacji porodu naturalnego.

Tutaj warto też odnotować, że niektóre szkoły medyczne kładą bardzo duży nacisk na naukę intubacji. I choć jest to kluczowa czynność w przypadku wielu wypadków, to do takiej nauki wymagane są specjalnie zaprojektowane fantomy. Czasami, aby bardziej skupić się na prawidłowej nauce intubacji, producenci decydują się wyłącznie na odwzorowanie głowy i szyi. Dzięki temu jest to bardziej szczegółowe rozwiązanie i oferuje nam większą kompaktowość.

Podsumowanie - teraz wiesz jakie fantomy do resuscytacji i reanimacji powinieneś wybrać! 

Wybranie propozycji właściwej nie należy do łatwych zadań z uwagi na różnorodne produkty dostępne na rynku i ich różniące się parametry. Aczkolwiek po zapoznaniu się z dzisiejszym poradnikiem powinieneś doskonale zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest przede wszystkim określenie środowiska, w którym fantomy będą wykorzystywane i kogo tak naprawdę będą szkolić.

Bardziej zaawansowane propozycje, czyli fantomy ALS, powinny być wybrane dla osób, które wiążą swoje życie zawodowe z kierunkami medycznymi. Natomiast w innych przypadkach, gdzie nie będziemy często związani z ratunkiem życia ludzkiego (prawo jazdy, szkoły, szkolenia BHP), mogą korzystać z fantomów BLS. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl