AED w zakładzie pracy
AED w firmie. Czy defibrylator AED jest obowiązkowy w zakładzie pracy?

 

AED w firmie. Czy defibrylator AED jest obowiązkowy w zakładzie pracy?

Każdy pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy jest najważniejsze. Aby je zapewnić, musimy przede wszystkim zadbać o odzież ochronną, prawidłowe zabezpieczenie, a także inne środki niezbędne podczas pracy w danym zakładzie. Niemniej jednak czasami występują sytuacje, w którym wszystkie te przygotowanie nie pomogą. W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia na nic się zda odzież ochronna czy przepisy. Wtedy pomoc drugiego człowieka i prawidłowa reakcja będzie kluczowa.

Dlatego tak ważne jest, aby w każdej firmie był dostęp do defibrylatora AED. Jest to specjalistyczne urządzenie, które pomaga w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo oddechowej, a dodatkowo jest w stanie wykonać prawidłową defibrylację. To też świetna opcja gwarantująca informacje o stanie zdrowia poszkodowanego. 

Czy jednak korzystanie z defibrylatora AED jest obowiązkowe? Jak wygląda korzystanie z takiego sprzętu i czy wymagane są do tego jakieś kwalifikacje lub certyfikaty? W tym artykule omówimy najistotniejsze kwestie związane z tym narzędziem ratującym życie. Przedstawimy korzyści płynące z jego posiada, przedstawimy sposoby użytkowania, a także omówimy wiele innych elementów powiązanych z użytkowaniem sprzętu. 

 

Obowiązkowość defibrylatora AED w zakładzie pracy

Posiadanie defibrylatora AED w zakładzie pracy jest obowiązkowe, ale nie wszędzie. Zgodnie z prawem i odgórnie ustalonymi zasadami, posiadanie defibrylatora AED jest obowiązkowe w niektórych miejscach pracy. Są to lotniska, stacje kolejowe, czy też hale sportowe. Zazwyczaj obowiązek dotyczy miejsc, w których są ogromne skupiska ludzi.

Niemniej jednak urzędy, galerie, kina czy baseny nie mają obowiązku montażu tego typu urządzeń. Są one, co prawda, zalecane, lecz żaden urzędnik nie będzie egzekwował ich braku. W większości przypadków urządzenia te dostępne są w miejscach, gdzie niemal każda osoba przechodzi. Innymi słowami, przy kasach biletowych, holach głównych czy też innych tego typu miejscach.

Pamiętajmy natomiast, że dostęp do defibrylatora AED będzie niezwykle kluczowy w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Wysoka jakość udzielanej pomocy, a także odpowiednio przeprowadzona defibrylacja to kluczowe aspekty, które pokazują istotność posiadania defibrylatorów AED na wyposażeniu. 

 

Jakie są korzyści płynące z posiadania defibrylatora AED w miejscu pracy?

Przede wszystkim należy odnotować, że defibrylatory tego typu są niezwykle pomocne w sytuacji, kiedy dojdzie do zatrzymania akcji serca, a osoby postronne nie mają zielonego pojęcia jak powinien wyglądać ratunek. W takiej sytuacji defibrylator może znacznie ułatwić zadanie operatorom i pomóc w bezpiecznej i skutecznej resuscytacji i defibrylacji. 

Dodatkowo warto też odnotować, że sama dostępność defibrylatora pozytywnie wpłynie na pracowników. Ich komfort psychiczny wzrośnie, a poczucie bezpieczeństwa będzie na znacznie wyższym poziomie. A to wszystko po to, aby zagwarantować pewność siebie i zapewnić wszystkim wokoło stabilność. 

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o tym, że tego typu rozwiązanie pokazuje, że pracodawca dba o zdrowie i życie pracowników. A to też dobra wiadomość podczas poszukiwania nowych osób do firmy. Gwarancja zwiększonego bezpieczeństwa może przekonać niejednego użytkownika do wybrania danej firmy. 

Dodatkowo miejmy też na uwadze fakt, że nierzadko to właśnie defibrylatory AED mogą pomóc nam w uratowaniu zdrowia i życia ze względu na to, że będą gwarantować analizę stanu zdrowia poszkodowanego w czasie rzeczywistym. To, w połączeniu z wykrywaniem odpowiedniego momentu do wykonania defibrylacji, znacznie ułatwi udzielanie pomocy i przełoży się na wyższą skuteczność naszych działań.

 

Podsumowując, najistotniejsze korzyści płynące z posiadania tego sprzętu to:

  • Może uratować życie pracownika;
  • Większe bezpieczeństwo pracowników;
  • Znacznie łatwiejsze udzielanie pomocy;
  • Posiadanie sprzętu pokazuje troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

 

Normy i standardy dla defibrylatorów AED, a wymagania dotyczące posiadania i użytkowania sprzętu

Defibrylatory AED produkowane obecnie na rynku są w większości dostosowane do międzynarodowych wymagań i oczekiwań. Niemniej jednak musimy upewnić się, że wszelkie normy i standardy urządzenie spełnia w odniesieniu do polskich praw. Na szczęście większość wytycznych odnosi się do europejskich wymogów, więc rekomendowane w Unii Europejskiej produkty będą idealnie dostosowane do wymagań polskich i z powodzeniem można je stosować w Polsce w celach medycznych.

Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że regularne serwisowanie czy nawet przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z urządzenia jest kluczowe, aby wiedzieć jak powinno wyglądać użytkowanie sprzętu, jakie są jego funkcje i możliwości. Dodatkowo pamiętajmy, że z czasem bateria i elektrody odmówią posłuszeństwa, dlatego warto mieć zawsze to na uwadze. 

 

Jak uzyskać tego typu urządzenie w miejscu pracy? Sprawdź na czym polega dystrybucja i serwisowanie defibrylatorów AED

Na szczęście nie musimy martwić się o to, że dystrybucja czy też późniejsze serwisowanie defibrylatorów AED będzie skomplikowane. W rzeczywistości zakup i naprawa czy eksploatacja urządzeń AED jest stosunkowo prosta, gdyż większość popularnych modeli dostępnych jest obecnie w sklepach internetowych i lokalnych zajmującymi się dystrybucją urządzeń medycznych. 

Dostępnych firm jest całkiem sporo, dlatego warto przejrzeć ofertę każdego sklepu specjalizującego się w sprzedaży i serwisowaniu tych produktów. Znacznie ułatwi to wybranie odpowiedniego urządzenia i zadba o utrzymanie go we właściwym stanie przez długi czas. 

Teraz wiesz dlaczego AED w firmie to dobre rozwiązanie!

 

 

W przypadku wielu firm i zakładów pracy defibrylatory AED są nieodzownym urządzeniem wspomagającym czynności ratunkowe. Sytuacja, w której dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia jest bardzo niebezpieczna, dlatego wyposażenie się w każdą możliwą pomoc ułatwiającą zwykłemu pracownikowi czy też świadkowi na bezpieczną i skuteczny ratunek jest sprawą kluczową.

Dlatego nie dziwi fakt, że większe zakłady pracy i miejsca, gdzie notuje się bardzo duże skupiska ludzi, mają obowiązek posiadania defibrylatora AED. I choć nie w każdej placówce jest on wymagany, to sprzęt ten znacznie poprawia bezpieczeństwo i poprawia jakość oferowanej pomocy.

Z pewnością pracownicy docenią pojawienie się takiego defibrylatora, gdyż pokazuje to troskę pracodawcy o swojego podwładnego. Jednocześnie sam komfort psychiczny, że taki sprzęt jest na wyposażeniu firmy, znacznie poprawi efektywność i wydajność firmy. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl